10 Haziran 2010 Perşembe

Emre 3 Aylık


Salı günü Emre'yi kontrole götürdüm. 5 haftada 1.5 kilo almış olmasından ve kilosunun 7.5'a ulaşmış olmasından dolayı doktor bebeğime obez teşhisi koydu maalesef. Ama sadece anne sütü verdiğim için yapacak birşey de yok. Gerçi benim etrafımdaki çok kilolu bebekler yürümeye başlayınca yavaş yavaş verdiler kilolarını hatta içlerinde 3.5 yaşında olup da çok zayıf bile olan var. O nedenle şimdilik endişe etmemeye çalışıyorum. Tabii emzirmeyi azaltma gibi bir durum sözkonusu bile değil. Doktor bir de ciğerlerinde yine hırıltı duydu. Ben de Emre'nin geceleri düdük gibi öttüğünü söyledim. Ona göre bu durum şişman çocuklarda olurmuş ama ben yine de İstanbul'daki doktorumuza danıştım bu konuyu. O da teşhis çok önemli dedi, belki de bronşiolit ile ilgili olabilir ve spray kullanabilirsiniz deyince şimdi başka bir doktora daha götürmeye karar verdim. Durum böyle olunca dün gece Emre ötüp durdukça benim de uykum kaçtı maalesef.
Buarada kafasında konak olduğunu söylemiştim size. Ben bebek yağı kullanıyorum, bekletiyorum, beklerken tarıyorum ve yıkıyorum. Birileri bana şiddetle karbonatı tavsiye etti. Ben de yağlı olmadığı için temizlenmesi kolay olur diye onu kullandım ama hiç memnun kalmadım. Hem çocuğun kafası bembeyaz kaldı, hem de acayip saçı döküldü. Ondan sonra yine bebe yağına döndüm.
Bugünlerde ellerini emmeye başladı. Hem de ne emmek. Şapırdata şupurdata. Öyle de keyif alıyor ki...Artık öyle eskisi gibi yatmaktan da hoşlanmıyor, bir süre sonra kucakta gezmek istiyor. Ama yine de beni çok yorduğunu söyleyemem. Şimdilik her işimi yetiştirebiliyorum. Biraz ütülerim birikiyor o kadar...
Buarada Elif'in bebeklik oyuncakları birbir çıkmaya başladı. Önce egzersiz arkadaşımı çıkarmıştım şimdi de artık oyun halısını...Şuanda pek sevdi, sesi çıkmıyor yatınca hatta heyecanlanıyor. Tabii ablası böyle eğlenceli bir oyuncak çıkınca durur mu hiç :)) Sürekli yanıbaşında, hatta içinde .....


Elif de bugün babaannesi ile birlikte Erdek'e gitti, orada kalacak buakşam. Ben de biraz nefes alacağım. Yarın da hava güzel olursa Emre'yi alıp ben de bir iki geceliğine kaçacağım. Gerçi Emre yatağında rahat ediyor orada nasıl uyutacağız çok tedirgin oluyorum ama orada da bol bol dışarı çıkıp gezme fırsatımız olacak. Babamız olmadığı için iki çocukla Bandırma'da tek başıma hareket kabileyetim çok kısıtlı oluyor. En azından Erdek'te babaennemiz yanımızda olacak.


Anaokulu konusunda çok kararsızım hatta vermeyi düşünmüyordum ama yine de burada çok tavsiye edilen bir anaokulu vardı bugün oraya gittik Elif ile. Elif memnun kaldı tabii ama ben kızımı oraya layık göremedim. Beklentimden oldukça düşüktü. Şimdi yarın bir iki yere daha bakacağım. Eğer gerçekten hoşuma giden, içime sinen bir yer olursa belki haftanın 3 günü yollamayı düşünebilirim. Baktım ki hepsi aynı, o zaman benimle birlikte evde kalsın. Bir sonraki seneye düşünürüm. Büyüdükçe ileri daha da zorlaşıyor aslında. Okul gerçekten insanı çok düşündüren bir durum. Özellikle de böyle ilçede yaşıyorsanız maalesef çok kısıtlı seçenekleriniz var. İstanbul'daki kaliteyi bulmanız mümkün olmuyor.

6 yorum:

Esin dedi ki...

Ne saçma,benim oğlum ilk 40 günde 2 kilo almıştı.
Hatta 6 aylıkken max bebek kilosunun üstündeydi.
Bu bence sütün çocuğa gayet güzel yaradığının göstergesi.Emre de bence öyle olmuş.
1 yaşından sonra zaten zayıflıyorlar...sadece geriye boy kalıyor.

Defne Kızın Anası dedi ki...

maşallah oğluşunuza. Bencede sütünüz yarıyor emeklemeye ve yürümeye başladığında zaten verecektir.

bu arada benim kızımdada konak olmuştu her banyo öncesi zeytinyağı sürüp bekliyor ve tarıyordum çok faydasını gördüm. hatta 40çıkına kadar tüm vücudunu zeytinyağladım. sevgiler

AYÇA dedi ki...

Demir'de 3 aylikken öyleydi. Hatta ben doktora kilolu olacak galiba dediğimde doktorum anne sutuyle obez olunmaz dedi. Mama yeseydi obez olabilirdi ama anne sutu obez yapmaz dedi. Zaten yuremeye başlayınca gidiyor kilolar. Kafana bile takma bence.

Unknown dedi ki...

Bencede canım sütün yaramış ne güzel işte,maşallah küçük kuzuya :))

kalbim egede kaldı dedi ki...

bence maşşallah deyin sağlıklı olsunda kilosu gider büyüdükçe...

Neslihan Toker dedi ki...

Maşallah, ikisi de çok şeker.
Ana okulu meselesinde ise sana katılmıyorum.
Ben İstanbul Etiler'de bir anaokuluna verdim kızımı, orda da bulmak istersen bir sürü yanlış var. Ben Elyül'de verdim, daha yeni alıştım aksaklıklara. Ama en kötü okul bile evden daha iyidir diyor ve kolaylıklar diliyorum.